האם צריך להחליף נוזל בלמים?

כבעלי רכב, אנחנו מניחים שהרכב יהיה אמין, בטיחותי ויעצור בכל פעם שנלחץ על הברקס. רוב הנהגים לא ממש שואלים איך הבלמים עובדים ומה יכול להשפיע על תפקודם ומתמקדים רק ברפידות וצלחות הבלימה.

בתמונה השחורה – אבל מה עם הבלמים שלכם לא יצליחו לעצור את הרכב כנדרש בדיוק כשתצטרכו?

מערכת הבלימה היא מערכת בטיחות מהדרגה הראשונה, מערכת שכדאי שנבין איך היא עובדת ומה יכול לגרום לכשל עם הזמן והצטברות הק"מ.

עבור רובנו מערכת הבלימה לא מסובכת. אנחנו לוחצים על הברקס האוטו עוצר.  אבל האמת שמערכת הבלמים היא המערכת שעובדת הכי קשה ברכב. תחשבו כמה מאמץ צריך כדי לעצור מכונית השוקלת 2 טון במרחק קצר תוך שניות! תחשבו על החיכוך של רפידת הבלם עם צלחת הבלימה, החום שנוצר מכך ובעיקר המאמץ של נוזל הבלימה להעביר את הפקודה מדוושת הבלימה לבלמים עצמם.

נוזלי בלימה יש בכל מיני רמות, חלקם טובים יותר מאחרים (בי גי 😊) וההבדלים בניהם נקבעים בעיקר מתרכובת תוספים וכימיקלים שמשפעים על עיכוב קורוזיה, נוגדי חמצון וחומרים מעכבי בלאי. אז מה הם כל התוספים בתוך נוזל הבלמים, מפני מה הם מגינים. מידע שיעזור לכם להבין כמה חשוב נוזל בלימה איכותי.

רוצח הבלמים מס 1. חום ולחות.

בכל פעם שלוחצים על הבלמים החום במערכת הבלימה עולה כתוצאה מחיכוך רפידות הבלמים וצלחת הבלימה (חיכוך שווה חום). החום גורם לנוזל להתפשט וכשהנוזל מתקרר וחוזר למצבו המקורי הוא שואב אויר כתוצאה מהוואקום. הלחות באוויר מכניסה לחות למערכת. הצטברות לחות היא בעצם ערבוב עם עוד נוזל שלא יודע להתנגד לחום כמו נוזל הבלימה מה שמעלה את טמפרטורת הרתיחה ומקדים את כישלון נוזל הבלמים.

רוצח בלמים מס 2. קורוזיה.

צינורות ומולכי נוזל הבלימה מכילים בין היתר נחושת. ונחושת מאוד רגישה לחמצון, היא עלולה להתפרק כשהיא נחשפת לחמצון ומקבלת קורוזיה. בין התוספים שמגנים על נוזל הבלימה ישנו תוסף נגד חמצון שבעצם מגן מפני קורוזיה לאורך זמן אבל חום, תנאי נהיגה וטמפרטורות קיצוניות שוחקים את יכולת התוסף להתנגד לחמצון.

 

רוצח הבלמים מס 3. הזמן ואופי השימוש.

יש שני דברים עיקריים ששוחקים את תכונות שמגנים על נוזל הבלימה. זמן ומאמץ. נהג שמאמץ את מערכת הבלמים שלו (ירידות ממושכות, בלימות חזקות, נהיגה ספורטיבית) יחליף את נוזל הבלמים לפני הוראות היצרן.

מערכת הבלימה עובדת מאוד קשה, לעצור מסה של מכונית אין סוף פעמים היא משימה כמעט בלתי אפשרית עבור מערכת הבלימה. נכון, נוזל הבלימה לא אמור להיכשל אבל הוא כן מתוכנן לבצע את עבודתו לפרק זמן ולהיות מוחלף.

 

אז תזכרו!

מערכת הבלימה דורשת טיפול. הבטיחות שלכם תלויה בזה.

לעצור מסה של מכונית זה לא דבר פשוט.

אם נוזל הבלימה לא מתפקד, גם הבלמים לא.

שמן גיר (נוזל הידראולי) – מה זה ואיך אפשר להגן עליו.

צרו איתנו קשר

באותו נושא:

מספר עובדות על שמנים סינטטיים

איזה סוגי שמני מנוע קיימים? קיימים שלושה קבוצות שמני מנוע מינראלי, סינטתי, חצי סנטתי. שמן מינראלי מופק מנפט גולמי, שמן סנטתי עובר תהליך הנדסי כימי

שמן מנוע – המידע החשוב

חסר לכם מידע על שמן המנוע? אתם לא לבד. אם יצא לכם לשאול את עצמכם איזה שמן הרכב שלכם דורש, מה זה 5w-30 ומה המשמעות